JTA is following Jewish athletes competing at the Olympic games.
The latest (in bold: athletes who qualified for the next rounds and are still in play):

Monday July 30,

Women’s Swimming

Amit Ivri (ISRAEL) – 200m Individual Medley
– Finished 5th in her heat and qualified for the semifinals
– Finished 6th in the first semifinals but did not advance to the finals (finished 14th)

Women’s Sailing

Nufar Edelman (ISRAEL) – Laser Radial, DAY 1
– Currently in 33rd place after the first race out of 11

Men’s Swimming

Gal Nevo (ISRAEL) – 200m Butterfly men
– Finish first in his heat but did not qualify for the semifinals

Men’s Judo

Josef (Susu) Pakelashvili (ISRAEL) – 73kg
– Beat Sezer Huysuz (Turkey) in the round of 32
– Lost to Riki Nakaya (Japan) in the round of 16, Nakaya won the gold
Men’s Shooting
Sergey Richter (ISRAEL) – Aur Rifle 10m
– Did not qualify for finals after finishing ninth with 595 points; needed one more point to qualify

Sunday, July 29

Women’s Gymnastics

Alexandra (Aly) Raisman (USA)
– Qualified for the finals of the beam routine after finishing fifth overall with a 15.1/20 score
– Qualified for the finals of the floor routine after finishing first overall with a 15.325/20 score, Raisman did her routine to “Hava Nagila”
– Qualified for the all-around individual finals after finishing second overall. Current world champion, American Jordyn Wieber failed to qualify after finishing third (only two gymnists from each country are allowed in the final)
– Qualified for the all-around team finals with team USA after finishing first

Valeria Maksiuta (ISRAEL)
– Did not qualify for finals after finishing 59th out of 60 overall
– Maksiuta fell from the beam during her routine

Men’s Swimming

Jason Lezak (USA) – 4X100m Freestyle Relay *SILVER MEDAL*
– Finished 2nd with the American relay team in the qualifiers (Lezak was last to swim)
– Did not participate in finals, USA won silver (Lezak alse received a medal)

Nimrod Shapira Bar-Or (ISRAEL) – 200m Freestyle
– Did not qualify for semifinals
– Was forced to swim with a teammate’s cap after Israeli sponsor Speedo did not provide him with personal cap

Yakov Toumarkin (ISRAEL) – 100m Backstroke men
– Did not qualify for semifinals

Men’s Fencing

Timothy Morhouse (USA) – Sabre
– Beat Veniamin Reshetnikov (Russia) in the round of 32
– Beat Dmitri Lapkes (Belarus) in the round of 16
– Lost to Diego Occhiuzzi (Italy) in the quarterfinals

Men’s Judo

Golan Polak (ISRAEL) – 66Kg
– Lost to David Larose (France) in the round of 32

Women’s Tennis

Shahar Peer (ISRAEL) – Singles
– Lost to Maria Sharapova (Russia) 2:6, 0:6; knocked out
-Hasn’t beaten Sharapova in seven matches

Men’s Badminton

Misha Zilberman (ISRAEL) – Singles
– lost to Derek Wong (Singapore) 2-0, knocked out.

Saturday, July 28

Men’s Gymnastics

Alex Shatilov (ISRAEL)
– Qualified for the finals of the floor routine after finishing 4th overall with 15.6333/20 score.
– Qualified for the all-around invdividual final after finishing 12th overall. Final is this Wednesday.

Felix Aronovich (ISRAEL)
– Did not qualify for the all-around or individual finals after finishing 32nd overall.

Men’s Swimming

Gal Nevo (ISRAEL) – 400m Individual Medley
– Did not qualify for semifinals.
– Tunisian swimmer Taki Marbet did not show up to the heat after refusing to swim with Nevo

Imri Ganiel (ISRAEL) – 100m Breaststroke
– Did not qualify for semifinals

Women’s Swimming

Amit Ivry (ISRAEL) – 100m Butterfly
– Did not qualiify for semifinals

Men’s Rowing

David Banks (USA) – Men Eight
– Qualified for the finals for team USA after finishing first

Men’s Judo

Tommy Arshanski (ISRAEL) – 60Kg
– Beat Jeroen Mooren (Netherlands) in the Round of 32
– Lost to Hiraoki Hiraoka (Japan) in the Round of 16 (Hiraoka won silver medal)

Men’s Tennis

Andy Ram and Yoni Erlich (ISRAEL) – Doubles
– Beat Granoller and Lopez (Spain) 7:6, 7:6 in first round
– set to play winner between Japanese and Swiss team (Swiss team top player Roger Federer), date TBD

Men’s Badminton

Misha Zilberman (ISRAEL)
– Lost to Jan Jorgensen (Denmark) 2-0 in group stage